Tento projekt již není aktivní. Obsah je ponechán z archivních důvodů.

Byl spuštěn zbrusu nový vyhledávač: Galaxy IT

Opravdu přišel nový konkurent Googlu v dnešním světě plné konkurence? Ano, je to tak, nový internetový vyhledávač Galaxy IT byl spuštěn 22. ledna 2008, který je založen na kompletně odlišné technologii. Galaxy IT se totiž rozhodlo svojí vizualní interface nabídnout uživatelům interaktivním způsobem, že by klasický list s 10-ti odkazy na stránce zpopularizovaný Googlem se stával stereotypní? Galaxy IT používá takzvaně „Fractal-grid Technology“ pro zobrazení výsledků, kterou jsme doposud neznali. Podobný systém už používá Quintura, který zobrazuje takzvaný mrak slov, které vám pomohou zaměřit se na své očekáváné výsledky.

Celý projekt založil současný prezident Galaxy IT Dr. Rod King. Celý jeho tým vše bere s nadsázkou a dělají to s velkým nadšením, takže potenciál na úspěch opravdu mají. Stránky jsou stále ve vývoji a teprve probíhá Alpha testování. Galaxy si již vypsala list 10-ti věcí za co je všichni budou napadat, ale k tomu se vrátíme později.

Galaxy IT – Fractal Grid technologie

Nejdříve se podíváme ,jak celé vyhledávání vlastně funguje. Upozorňuji, že pro použití je nutno mít nainstalovaný Flash player 9. Veškeré vyhledávání začíná u okénka, kde zadáváte slovo nebo fráze a poté očekáváte relevantní výsledky. Už není klasický button „search“ ,ale „explore“. Pojďme se podívat na výsledky vyhledávání, zkusíme zadat slovo SEO, ať to máme jednoduché:

Jak vidíme moje zadané slovo se objeví uprostřed takového gridu (nebo-li mřížky). Výsledek je 8 políček, které se skládájí z titulku, URL a krátkého popisu. 2 odkazy jsou na Wikipedii, ale 4. odkaz vlevo dole odkazuje na stránku, která s SEO optimalizací nemá nic společného. Poskytlo nám to i 2 odkazy na firmy nabízející SEO služby. Hned mé první použití se mi zdálo, jako kdyby se vám snažili dát na výběr ze všeho: Firmy, články, související téma nebo organizace.

Podívejte se na levou stranu, je to stupnice se dvěma stupni 0, 1 (výchozí) a 2. No a co se stane když šipku přesunete na stupeň 2 ?

Stupeň 2 vám vytvoří šírší škálu výsledků, který je lehce zmatečný a hlavně nevidíte popis. Po přejetí přes jeden rámeček, se zobrazí krátký popis odkazu. V prvním stupni bylo 8 odkazů okolo jednoho slova, a druhý stupeň vám vytvoří dalších 9 rámečku s odkazem v každém z těch 8-mi rámečků. V podstatě si výsledky můžete oddálit a mít větší nabídku nebo si je přiblížit a mít více specifickou nabídku. Mělo by vám i fungovat oddálení a přiblížení pomocí kolečka na myši, mě to osobně fungovalo, ale pak to zase chvíli nefungovalo, je to stále ve vývoji, tak spousta věcí zatím nefunguje. Například nepochopil jsem co mi chtějí nabídnout když místo classic explore, dám organised explore. Vím ,že výsledký v „organized“ na slovo SEO ukazovalo odkazy na informace o městu SEOUL a podobně, takže jejich algoritmus pravděpodobně bere klíčová písmena, než slova jako celek. Vrátíme se k vyhledávání pomocí „organized“ později.

Galaxy IT Interface

Další věc kterou to dokáže je hledat obrázky, video a novinky. Obrázky fungují na stejném Fractal efektu. Znovu jsem zadal slovo SEO a vyhodilo to na mě jen jeden obrázek týkající se SEO, zbytek mi to našlo obrázky z města SEOUL, což mě znovu zarazilo.

Jedna věc, která je fakt nepříjemná je, že tlačítko „zpět“ se nezachová, tak jak byste si přáli. Místo toho, aby vás to vzalo na předešlou stránku výsledků, tak vás to přesune na stránku kterou jste navštívili předtím, což je galaxyit.com.Vědí o tomto problému a pracují na tom, ale vím že s Flashovými aplikacemi je tento problém obvyklý, jelikož celý jejich systém pracuje z jednoho souboru, který vše spouští.

Chtěl bych se vrátit k vyhledávání pomocí „organized“. Tak jak to přesně funguje na rozdíl od klasického vyhledávání v Galaxy. Společnost Galaxy IT vytvořila uspořádáné hledání, které nabízí uživatelům nekonečnou mapu s vyhledávacím předmětem uprostřed a relevantní kategorie předmětů, které souvisejí s hlavním vyhledávacím výrazem.

Abyste vědeli co přesně myslim, tak vám ukážu screenshot výsledků z vyhledávání pomocí organized:

Jako vyhledávací výraz jsem znovu použil SEO. Znovu je výraz obklopen 8-mi výsledky, tentokrát barevně rozlišenými. Ukáže vám to výsledky, které jsou relevantní těmto třem písmenům. Každá barva je jiná sekce. Jeden výsledek je SEO tools, druhý SEOUL korea, pak SEOUL mapa metra, počasí v SEOULU atd. Tyto barevné odkazy nejsou aktivní, musíte si vše oddálit pomocí kolečka na myši nebo pomocí „levels“. Teď přijde ta mocná zbraň, v momentě kdy si vše oddálíte na stupeň 2, zobrazí se vám znovu 9 dokazů v každém z tich větších 8-mi rámečků:

Vidíme, že každá barevná kategorie v předchozím stupni 1, má teď svůj velký rámeček, ale výsledky okolo nich už jsou výsledky přiřazené k té kategorii. Takže na celém gridu probíhá 9 samostatných, ale souvisejících hledání najednou. Tohle na mě udělalo velký dojem, protože je to velmi mocný efekt, který jsme ještě neviděli a řekl bych, že přišli se skvělým nápadem. Samozřejmě vše ještě není vychytané, stále probíhá alpha testování a ještě jim bude trvat dlouho, než vše bude fungovat tak jak má.

Ještě jednu super funkci, z které jsem byl takzvaně na „větvi“, je že každý z tich výsledků vyhledávání, můžete myší chňapnout a přetáhnout ten výsledek do prostředku, kde se ukazuje ten vyhledávácí výraz, který jste původně zadali. Abyste přesně vědeli co myslim, vytvořil jsem screenshot:

Na čem ještě potřebuje Galaxy IT zapracovat?

Galaxy IT vytvořil list 10-ti věcí na které si uživatelé budou stěžovat. Můžu říct, že opravdu nějaké nedostatky to stále má, načítá se vše pomalu, například přepínání mezi levely. Zatím jejich výsledky nejsou uplně přesné, ale tak to pro zatím nevadí, všechno trvá nějaký ten čas. Řekl bych, že udelali velký kus dopředu ve vyhledávání a konečně přišlo na trh něco nového.

Určitě je to něco inovačního a s novými věcmi si lidi nevědí rady, takže by určitě měli vytvořit FAQ (často kladené otázky) a různé vysvětlivky pro usnadnění. Například vyhledávání pomocí “organized” je nepřehledné a když jsem se na to podíval poprvé, tak jsem vůbec nevěděl co všechny ty výsledky znamenají. Člověk si to musí nejdříve vše vyzkoušet a porozumět, aby pochopil jak to vlastně funguje. Tohle v listu Galaxy IT není, takže ani neočekávají, že si na to uživatelé budou stěžovat.

Další věc na kterou jsem přišel jako poslední byla přesouvání těch rámečků a hlavně jak to celé použít. Musíte přejet přes horní část toho malého rámečku a objeví se ručička, což už poukazuje, že to můžete posunout. Navíc výsledky nebyli úplně přesné.

Vyzkoušel jsem samozřejmě i vyhledávání v českém jazyce, to opravdu ješte nemají vychytané. Místo háčků jsou otazníky, takže je nejspíš problém s kódováním textu, nejhorší je že to ani nemůžem zjistit, jelikož je celý systém ve Flash a pravé tlačítko na myši už nezobrazí klasický výběr možností jako například zobrazit zdrojový kód.

Určitě bych řekl, že Galaxy IT vytvořila velmi zajímavý koncept. Interface je naprosto odlišný od ostatních. Myslel jsem si, že ve světě vyhledávačů už není místo pro rozvoj úplně něčeho jiného, ale GalaxyIT mě velmi přijemně překvapilo. Samozřejmě vše ještě nefunguje tak jak má a bude trvat dlouho než to bude pořádně fungovat. Galaxy IT je ale důkaz toho, že ve vyhledávačích je stále místo pro rozvoj. No tak stejně kdyby začli ohrožovat Google, tak to koupí a bude vymalováno. No každopádně si na Galaxy IT udělejte svůj názor, třeba příjdete ještě na jiné vychytávky a chyby. No já se teď přesunu radši do jiné Galaxie, ale tak třeba za rok, když už to bude v lepším stádiu, kdo ví co bude.

Komentáře (5)

Petr | March 14th, 2008 @ 18:06:

Tak to je pecka, nemyslel jsem si ze prijde neco takovyho.

coldwater | March 15th, 2008 @ 01:39:

už bylo na čase, google už mě svýma praktikama sere pěkně dlouho 🙂

Jakub | March 16th, 2008 @ 16:30:

imho nesmysl. za prve flash, za druhe to vyhledava nesmysly.

Dave | April 4th, 2008 @ 22:00:

Na mozile mi to nefungujePravdepodobne nemate nainstalovany flash player. Stahnete si ho a nainstalujte. Adobe Flash Player