Tento projekt již není aktivní. Obsah je ponechán z archivních důvodů.

Google Webmasters Tools: Funkce pro vygenerování robots.txt

Dnes společnost Google představila novou funkci ve Webmasters Tools: Vygenerování souboru robots.txt. Pokud přesně nevíte k čemu tento soubor slouží, tak si především přečtěte článek Já, robots.txt.

Do nedávna jsme si museli, buď soubor vytvořit sami anebo jsme použili některý ten generátor, který vše udělal za nás. Pro uživatele Google Webmasters Tools ala Nástroj pro Webmastery, kteří používají tento nástroj pro jak zjištění indexace webu, vložení xml sitemapy, zjištění počet zpětných odkazů, tak i pro diagnostiku stránek. Webmasters tools dokázalo analyzovat robots.txt, ale stále jste museli navštívit jiný nástroj pro automatické vygenerování obsahu v robots.txt.

Nová funkce Webmasters Tools

Webmasters tools - robots.txt

Stačí jen vyplnit formulář, který je velmi jednoduchý. Máte možnost povolit, nebo blokovat všechny roboty, anebo také vybrat jen specifického robota. Na výběr jsou Google roboti a mezi ně patří: Googlebot, Googlebot-mobile, Googlebot-image, Mediapartners-google a Adsbot-google. Pokud chcete zadat jiného robota, vyberete možnost “další robot…“ a zadáte jeho název.

Dále vypíšete složky nebo soubory, které byste rádi blokovali a kliknete na tlačítko „Přidat„. Vše se vypíše v rámečku 3: Uložte soubor robots.txt a poté máte možnost si ho i stáhnout. Pokud spouštíte nový web, tak teď už zvládnete skoro vše použitím stejného nástroje. Ještě jedna vychytávka, která webmasters tools chybí, je vygenerování XML sitemap, což by také bylo velmi užitečné. Věřím ale, že to brzy Google zakomponuje do webmasters tools.

Komentáře (2)

Honza | April 5th, 2008 @ 13:12:

Příliš to sem asi nepatří, ale není porušením nějakých pravidel google, když se robotům podsouvá jiný obsah než normálním uživatelům?
Docela často narazím na experts exchange, kde má google v archivu stránku s otázkami a řešeními, ale já dostanu “To see comments, sign up for subscription for fee …”

Miroslav Stibůrek | April 5th, 2008 @ 17:11:

Ano, to je proti pravidlům Google. Tato Black-hat SEO metoda se nazývá “Cloaking”, podávání vyhledávačům jiný obsah než je na stránkách. Prohlédni si SEO Slovník, tam je přesná definice “Cloaking” a i dalších zakázaných metod.Pravdepodobne nemate nainstalovany flash player. Stahnete si ho a nainstalujte. Adobe Flash Player