Tento projekt již není aktivní. Obsah je ponechán z archivních důvodů.

Jak získat statistiky – Google Analytics

Důležitý prvek v SEO je analytika – pomocí toho se monitoruje efektivita SEO metod. Jsou na to samozřejmě programy, který vám ukáží jak jednotlivé stránky, odkazy, klíčová slova a jiné prvky vašich stránek fungují. Pokud váš webhosting provider vám nenabídl program na analytiku, tak si určitě nějaký pořiďte.

Spoustu webmasterů tyhle programy zavrhuje, protože mohou být nesmyslně komplikovaný, nebo na ně potřebujete hodně tlustou peněženku. Ne samozřejmě všechny programy jsou takový, jsou tam taky levný a užitečný, jako například známý program a podle mě jeden z nejlepších Google Analytics. Google exceluje ve všem do čeho se pustí.

Google Analytics (GA)

Tohle je opravdu program nabitý funkcemi a lehce jej nainstalujete. Jediný co musíte udělat je, si založit účet na Googlu a pak jen vložit kousek Javascriptu do vašeho kódu a GA vše už zpracuje samo a začne sbírat informace o vašich uživatelích. Program poskytuje informace o uživatelích jako například:

Návštěvnost

Odkud přichází vaši uživatelé? Z vyhledávačů? Z katalogů anebo přímo zadají URL?

Jaké prohlížeče používají?

Jaký operační systém používají?

Jaké rozlišení mají nastavené?

Jaké klíčové slovo použijí ve vyhledávačích, aby vás našli?

Google Analytics

Google Analytics vám na hlavní stránce vždy ukazuje graf návštěvnosti za poslední měsíc. Zde můžete vidět úspěšnost a vyvijení vašeho SEO projektu. Podle toho grafu zjistíte, jestli se váš provoz zvýšil oproti minulému měsíci nebo ne.

Pod grafem vidíme údaje jako zobrazení stránek, nebo bounce rate což udává procento návštěvníků, kteří přišli na vaší první stránku a hned odpálili pryč a neprohlédli si ani zbytek. Když máte vysoký bounce rate, tak byste měli silně začít uvažovat o předělání vašeho webu.

GA vám poskytne kompletní statistiky a hlavně uvidíte, co vaši uživatelé dělají. GA se vyplatí nejen pro SEO konzultanty, ale i pro grafiky. Já jsem tenhle program využil, když jsem kreslil grafický návrh pro klienta a nemohl jsem se rozhodnout, jestli stránky udělat v rozlišení 800-600 nebo 1024-768. Kouknul jsem se na předešlé statistiky a ty mi ukázali cestu vpřed. Zjistil jsem, že přes 50% uživatelů používá nastavení 1024*768, takže podle toho jsem vytvořil grafický návrh.

Jsou i jiné dobré programy, ale u GA je výhoda, že je zcela zdarma a ještě k tomu od firmy Google, takže je zaručená skoro 100% kvalita. Já osobně používám Google Analytics a díky němu jsem přišel na informace, který mi pomohli k zlepšení optimalizace. Pokaždý když udělám nový web, tak nainstaluju GA a Google Webmasters tools.

Odkaz na Google Analytics.

Komentre jsou uzavren.Pravdepodobne nemate nainstalovany flash player. Stahnete si ho a nainstalujte. Adobe Flash Player