Tento projekt již není aktivní. Obsah je ponechán z archivních důvodů.

Jaká je optimální hustota klíčového slova a jaké nástroje použít pro analýzu?

Hustota klíčového slova záleží na tom, kolikrát se dané slovo objeví na stránce. Spočtěte kolikrát je na jedné stránce, vydělte ho celkovým počtem slov a získáte poměr nebo-li hustotu. Pokud budete mít 1000 slov na stránce a vaše klíčové slovo je tam 10-krát, tak hustota klíčového slova je 1%.

Tak jaká hustota je vlastně optimální? Osobně si myslím okolo 5-7 %. Tohle je takový zlatý střed, někdo může říct, že i víc nebo míň. Na tuhle otázku nelze odpovědět se 100% přesvědčením a nikdo si není jistý. Je to spíš o tom začít na 5% a pak třeba i zkusit menší nebo větší hustotu. Prostě a jednoduše si odzkoušet co funguje nejlépe pro daný obor. Jednu věc co můžete udělat je analyzovat vaší konkurenci a podívat se jakou hustotu na dané klíčové slovo mají oni.

Pokud budete mít hustotu malou, tak vám to uškodí, pokud moc velkou, tak taky. Člověk si nevybere. Hlavně pozor na ten vrchní strop, poněvadž by to mohl internetový vyhledávač považovat za keyword stuffing.

Na hustotu klíčových slov existuje spousta nástrojů. Tímto zveřejňuji list těch nejužitečnějších, pár z nich osobně používám pro analýzu hustoty klíčových slov, jak anglické tak české. Každému padne do oka jiný, tak je z čeho vybírat.

Nástroje v AJ:

http://www.keyworddensity.com/

http://developers.evrsoft.com/seotool/

http://www.icrossing.co.uk/seotoolkit/seo-toolkit/page-analyser/

http://www.googlerankings.com/ultimate_seo_tool.php

http://www.ranks.nl/tools/spider.html

http://textalyser.net/

http://www.linkvendor.com/seo-tools/keyword-density.html

http://www.webconfs.com/keyword-density-checker.php

http://www.webmaster-toolkit.com/keyword-analysis-tool.shtml

http://www.quirk.biz/searchstatus/ (Lišta)

Nástroje v ČJ:

http://seo-servis.cz/keywords-test-klicovych-slov/

http://seo-tool.gasttour.cz/

http://www.webdesign.izde.cz/keyword_density_seo_nastroje.asp

http://www.ille-design.com/nastroje-keywords

Není zde uvedený nástroj o kterým si myslíte, že sem patří? Zanechte odkazy pomocí komentářů.

Komentáře (7)

Jan Vostrý | May 8th, 2008 @ 14:33:

Díky za článek. Optimální počet klíčových slov je zajímavé téma. Někdo uvádí 2-3%, jiní velkoryse 2-10%… Zajímavý je také názor, že od určité hranice už klíčová slova pozici ve vyhledavači neovlivňují. Na druhou stranu by mě ale zajímalo, od jaké hranice je to už bráno jako spam? Alespoň nějaký řádový odhad..

Miroslav Stibůrek | May 8th, 2008 @ 15:18:

No to je taky velmi těžké odpovědět, jelikož zaleží kde různě se to klíčové slovo nachází, jestli v H1 tagech, Title tag, v anchor textu, nebo přímo v hlavním textu. Stránka může mít hustotu 20% a nebude to SPAM, protože třeba nabízí spoustu odkazů, které zahrnují dané klíčové slovo. Pokud je to čitelný, tak není problém. Jde taky spíše o to, že pokud v title tagu bude mít web jedno klíčové slovo za sebou třeba 5-krát, tak to už je SPAM. Je dobré to klíčové slovo rozdělit a rozhodit po celé stránce, místo toho ho nahustit do jednoho odstavce, nebo title tagu.

Lukáš | June 25th, 2008 @ 16:05:

Já jsem zase četl že optimální hustota je něco kolem 15 procent. I když mi to přijde docela jako kravina. Těch cca 7 procent už mi přijde akorát.

Tom@S | July 6th, 2008 @ 11:48:

Podla mna je hustota kw mytus. Este nikde som nevidel nejaky relevantny dokaz. Urcite je dobre ked je kw spomenute na stranke par krat ale to urcite nema markanty vply. To iste plati pre title ako vyborny priklad davam sem vypis title od jedneho registratora “Burza Domén Predaj Domén Kúpa Domény ▶ Domény, Doména .SK, .EU, .COM, Registrácia Domén” myslim ze je kazdemu jasne ze by to malo byt povazovane za spam ale je to presne naopak, takze mna tento clanok nepresvedcil. Ale na druhu stranu musim uznat ze pan Stiburek sa naozaj vyzna a jeho blog uz mam v RSS

Homer | August 8th, 2008 @ 13:29:

Domnívám se, že hustota klíčových slov, by měla být taková, aby text byl stále stylisticky čistý, přirozený a především srozumitelný návštěvníkovi. Nebo snad stránky píšeme pro roboty?
Osobně za maximum považuji přibližně 5%.

Homer | August 8th, 2008 @ 13:34:

Ještě doplním můj oblíbený nástroj – http://www.seocentro.com/tools/seo/page-keyword-analyzer.html

Tomas | August 19th, 2008 @ 22:12:

Dokud je text stylisticky ok, je to dobre. Cim vic je ale web preplacanej, tim hure. Nektery weby jsou v tomhle strasne a je videt ze je delal nekdo pouze pro boty. Horsi ale je, ze spousta lidi, co takovy web navstivi toto ignoruje a klidne si ho precte/objedna vyrobek.Pravdepodobne nemate nainstalovany flash player. Stahnete si ho a nainstalujte. Adobe Flash Player