Tento projekt již není aktivní. Obsah je ponechán z archivních důvodů.

Jason Gambert a jeho obchodní známka SEO™

Už v dubnu jsem psal o tom jak si chce Jason Gambert přivlastnit slovo SEO a udělat si z něj obchodní známku nebo-li “trademark”. Pokud jste o tom ještě neslyšeli, doporučuji si nejdříve přečíst jeho první část.

Tenkrát o tom nikdo nevěděl a celá SEO komunita byla šokována. Sarah Bird ze společnosti SEOmoz byla ta dotyčná, která vlastně zjistila, že si někdo snaží přivlastnit velmi používaný výraz “SEO”.

Trademark Office dala možnost jiným se proti tomuto aktu odvolat, poněvadž by to znamenalo pro konkurenci velké změny.

Jak to celé vlastně začalo?

Slovo „SEO“, nebo-li search engine optimization je staré 11 let, tvrdí Danny Sullivan ze searchenginewatch.com. Termín SEO se objevil na Wikipedia až v únoru 2003. SEO je na Wiki popsáno jako proces i marketingová služba. Jason Gambert si snažil zřídit TMko pro tu druhou definici.

Pokud by chtěl Jason Gambert SEO musel by být první, který toto slovo použil, což se nedá jen tak zjistit. Podle SEOChat hraje vše proti němu, ale celý proces není zatím u konce.

Jason Gambert tvrdí, že když udělá ze SEO obchodní známku, založí schválený proces, takže bude moci být přímo poskytován jako SEO služba. Ten kdo by nebyl v té „schválené komunitě“ by nemohl používat slovo SEO a nabízet SEO služby. Tvrdí, že chce tím dát možnost lidem, kteří hledají firmy na SEO, vybrat si jen ze zkušených profesionálů.

Gambert chce vytvořit směrnice a různé standardy, je tohle ale vůbec nutné?

Ono stačí, že internetové vyhledávače stanovují co je a není „košér“, ještě k tomu toho spoustu drží v tajnosti. Jde o to, že je stále SEO velice mladý termín a služba. Ve světě SEO je mnoho profesionálů, ale věřila by SEO komunita členům této organizaci stanovující pravidla? Gambert se snaží také bojovat proti podvodníkům, ale osobně si myslím, že podvodníky neodradí stejně nic.

Jason Gambert může tvrdit spoustu věcí, který stejně jen mažou všem med okolo “pusy” a přitom má jiný záměr. To je otázka na kterou teď nikdo nedokáže odpovědět a uvidí se jestli TradeMark office uzná jeho tvrzení. Každopádně se o všem dozvíme už brzy.

Komentáře (4)

Těžba v krkolomu | October 14th, 2008 @ 19:19:

Na vytvoření organizace zaštiťující profesionály pro SEO není nezbytné trademarkovat si akronym SEO. Jinými slovy, nevěřím, že toto jsou čisté úmysly onoho Gamberta – spíš v tom slově zavětřil prachy.

Honza | January 13th, 2009 @ 23:32:

Zhruba půl roku se věnuji SEO na našich stránkách. A tak hledám další informace. I tento blog mi pomohl. Díky.

Miroslav Stibůrek | January 14th, 2009 @ 14:09:

Jsem rád, že jsem Vám mohl pomoci a budu rád za Vaší účast v budoucnu.

Danny | February 12th, 2010 @ 15:06:

Vidím, že příspěvky jsou již starší, ale docela by mě zajímalo, jak to dopadlo? 🙂Pravdepodobne nemate nainstalovany flash player. Stahnete si ho a nainstalujte. Adobe Flash Player