Tento projekt již není aktivní. Obsah je ponechán z archivních důvodů.

Nejnovější změny v Google indexaci a vyhledávání

Možná jste již slyšeli o novém cíli Google a to je crawlování HTML formulářů. Google na svém Blogu tvrdí, že chtějí poskytnout uživatelům větší rozsah informací, pomocí indexování stránek, které se skrývají za webovými formuláři. Hodně komentářů kritizovalo tento krok, který ma zvětšit index stránek. Pro všechny komentáře si přečtětě Google Webmasters Blog. Google bude crawlovat jen formuláře použivající metodu GET, takže pokud byste chtěli aby Googlebot neindexoval váš skrytý obsah, tak použijte metodu POST.

Spousta internetových stránek publikuje obsah pomocí AJAX, který Googlebot ještě neumí crawlovat, takže stejně některý obsah nebude vyhledatelný. Jedna věc co taky považuju za kravinu, je vkládání nahodného textu pro vyplnění formuláře. S tím bude mít Googlebot asi největší poblém. Google si prý dokáže poradit s radio button a tickbox, ale má problém s vyplňováním textu do formulářů. Navíc se bude Google snažit vyplňovat formuláře, tak je to skoro to samé jako SPAM. Je to velké riziko, jelikož se pak taky může stát, že weby omylem zakážou Googlebota a z indexu zmizí. Navíc Google už tak má obří index, který se nevyrovná žádnému jinému vyhledávači, tak proč ho rozšiřovat? Na druhou stranu zase proč ne, získají tím ještě větší předstih oproti konkurenci.

Mimo crawlování HTML formulářů, Google vyvijí nové funkce pro vyhledávání. Můžeme zahlédnout změny na Google.com. Například když dáte vyhledat slovo „Wiki“, tak se Vám zobrazí malé okénko pod odkazem, které vám ušetří jeden klik a uživatelé přeci nesnáší, když se musí proklikávat.

Na obrázku dole je vidět jak to přesně funguje. Zadáte klíčové slovo které chcete hledat na daném webu, v našim případě „Wikipedia“ a Google „vyplivne“ všechny stránky v indexu , které ho obsahují. Tahle vychytávka bude platit jen pro weby, které mají co nabídnout, takže počítám, že tuto funkci obdrží i třeba novinky.cz atd.Vyhledavani v Google - Wiki formular

Z pohledu uživatele který hledá slovo „Wikipedia“je to asi užitečný. Já osobně chodím na wiki skoro každý den a hledám pomocí Google tím způsobem, že zadám „Wiki“ + klíčové slovo (věc), které tam chci najít. Takhle mi to rovnou vyhodí tu stránku. Je otázka jestli většina hledá tak jako já, nebo jde přímo na Wiki, anebo zadá nejdříve Wiki do Googlu a pak teprve klikne na odkaz. Pro uživatele který používají třetí způsob, bude nová vychytávka náramně užitečná a ušetří jim jeden klik.

Google určitě připravuje další propracované funkce, které ulehčí vyhledávání. Nicméně, se na webu objevují nové vyhledávače, které běží na úplně jiné technologii, například Galaxy IT a Quinterra. Příště si napíšeme o dalším novém vyhledávači založeném na interaktivní technologii Flash.

Komentre jsou uzavren.Pravdepodobne nemate nainstalovany flash player. Stahnete si ho a nainstalujte. Adobe Flash Player