Tento projekt již není aktivní. Obsah je ponechán z archivních důvodů.

Programovací jazyky a SEO

Když vyvíjíte nový web a vytváříte svojí SEO strategii, tak je důležité zvážit programovací jazyk, který použijete. Každý jazyk se chová jinak. HTML je statické a PHP dynamické. Každé z programovacích jazyků vyžaduje odlišné SEO strategie. Spoustu lidí si myslí, že jen HTML je kódování, ale za HTML můžou stát dlouhé PHP skripty a HTML je jen co ty PHP skripty vygenerují.

JavaScript

JavaScript umožňuje vývojářům vytvořit dynamický obsah. Bohužel JavaScript, vůbec není „SEO-friendly“. JavaScript absolutně zmate robota a on ho samozřejmě nezaindexuje a může se stát, že kvůli tomu budete vyřazeni z vyhledávače, nebo budete mít hodně nízkou pozici ve výsledcích. Samozřejmě se vše dá obejít, přece jen Javascript umí kouzelné věci a nikdo se ho nechce zbavit. Tento problém vyřešíte tím, že JavaScript soubor nahrajete z externího zdroje. Do vašeho kódu vložíte:

<script language=“Javascript“ type“text/javascript“ src=“soubor.js“></script>

Tímto se JS kód vůbec v HTML nezobrazí, ale skript se pořád spustí.

Experti na Black Hat SEO, mohou použít Javascript ke schování obsahu nebo odkazů před vyhledávači. Nebojte se, crawleři umí přečíst JavaScript a někteří umí i sledovat odkazy, které jsou v něm. Takže pokud se budete snažit schovat obsah nebo odkazy v JavaScriptu, tak si koledujete o zabannovaní nebo úplné vyřazení z vyhledávačů.

Flash

Flash je další technologie, kterou někteří uživatelé a vyhledávače nesnáší. Flash je noční můra, když přijde na SEO. Stránka naprogramovaná ve Flashi může naprosto zastavit crawlera v indexování a on jednoduše popojede na jiné stránky. Pokud se budete snažit nahustit spoustu odkazů a klíčových slov do patičky, tak je znovu riziku, že budete označeni za SPAM. Debaty kolují o vývoji nového crawlera, který rozluští Flash soubory a přečte jejich obsah, ale prozatím pořád je lepší Flash vůbec nepoužívat.

PHP a ASP

Dynamickému programování se nějaké stránky nevyhnou, jelikož používají například redakční systém.. Například PHP používá velmi ohavný oznaky jako, takže URL může také vypadat takto: www.url.cz?q=nasty+creature&id=cz&sug=1564523156?id=4.php

Většina robotů takové URL nedokáže zindexovat. Zindexují jen úvodní stranu, takže jen www.url.cz a zbytek který je dynamický ignoruje. Na všechno je samozřejmě řešení. Tento problém vyřešíte přepsáním dynamických URL na statické URL, takže kód vypadá, jak když je to jen čistý HTML. To už ale není taková sranda naprogramovat.

Pokud používáte Open Source redakční systém jako třeba Joomlu, tak si můžete stáhnout komponent, který vám automaticky přepíše veškeré ohavné URL na krásné URL, takže bude stránka například vypadat takto: http://blog.seo-profesional.cz/programovací-jazyky-a-seo.

Komentáře (2)

zaachi | March 11th, 2008 @ 10:10:

http://www.url.cz?q=nas­ty+creature&id=cz&sug­=1564523156?id=4­.php
Většina robotů takové URL nedokáže zindexovat.

Mozna ze nektery vyhledavac takovou url nedokaze zaindexovat, ale vetsina vyhledavacu to samozrejme dokaze.
Minimálně všechny důležité vyhledávače určitě ano.

kutny | March 31st, 2008 @ 22:51:

HTML nemá s programováním nic společného. Srovnávat HTML a PHP je míchání jablek s hruškama.Pravdepodobne nemate nainstalovany flash player. Stahnete si ho a nainstalujte. Adobe Flash Player