Tento projekt již není aktivní. Obsah je ponechán z archivních důvodů.

Yasni: vypuštění dalšího vyhledávače lidí

Mnoho let poté co se Google stal největším gigantem ve vyhledávání se teprve objevují na světové scéně nové vyhledávače a těch poslední dobou roste. Nicméně, se nezaměřují na obecné vyhledávání, ale na specializované vyhledávání, což je jediná cesta, kterou lze ukousnout trochu tržního podílu od Google. Mezi nové vyhledávače patří i Yasni, který vyhledává lidi a informace o nich.

Yasni.com nový vyhledávač lidí

Yasni.com nový vyhledávač lidí

Vyhledávání lidí, nebo-li People Search se stává čím dál tím populárnější a začíná to zapadat do běžné přípravy na rande s protějškem. Před Yasni už s tímto nápadem přišel vyhledávač 123people a Yasni je trochu bohatší kopií tohoto vyhledávače.

Yasni.com nenabízí své služby jen v USA, ale už i v evropských státech jako je Německo, Rakousko, Švýcarsko, nebo Velká Británie. Yasni není ani žádný zelenáč, denně zaregistruje 24 milionů shlédnutých stránek za měsíc a více jak 8 milionů měsíčních návštěvníků v 5 státech.

Yasni využívá komunitní sítě k vyhledávání

Je to docela logické, že tyto informace musí Yasni určitou cestou jednoduše a efektivně sbírat a dociluje toho přes Web 2.0 komunitní sítě, podle Bradley mezi tyto například patří Wikipedia, Amazon, IMDb, LinkedIn, MySpace, Jigsaw, Vox, Google News a blog search, Bloglines a spousta dalších.

Sice je server cílený jen na určité státy, ale pro ČR lze využít hravě, jelikož velká část populace využívá komunitní systémy, které Yasni prohledává.

Nejvyhledávanější jména

Mimo čisté vyhledávání nabízí Yasni nejvyhledávanější výrazy dne (viz. obrázek dole), mezi které v US patří například profláklá Paris Hilton, nebo nově zvolený prezident Barack Obama.

Yasni.com nejvyhledávanější výrazy

Yasni.com nejvyhledávanější výrazy

Vyhledávač nebo komunitní síť?

Mimo vyhledávacích schopnosti Yasni, slouží tento vyhledávač jako zdroj ke komunikaci mezi internetovými uživateli. Na serveru Yasni.com se lze i zaregistrovat, což Vám otevírá dveře ke spoustě funkcím jak už to bývá zvykem u komunitních webů. V těchto funkcích nesmí chybět profil, komunikace mezi uživateli, apod.

Yasni nabízí veškeré služby zdarma. Nicméně si vyhrazují právo na vytvoření určitých premium sekcí, které už bývají většinou placené.

Komentáře (2)

MartiN | January 12th, 2009 @ 00:19:

Původně jsem chtěl napsat, že je to další zbytečná sociální sít, ale pak jsem se proklikl a změnil jsem názor. Pořád si myslím, že jako sociální síť je to zbytečné, ale přijde mi to užitečné jako vyhledávač. Když jsem do teď někoho hledal, prostě jsem ho vygoogloval, ale tohle vypadá jako zajímavá alternativa.
Googlovat asi nepřestanu, ale je to dobré. Díky za tip.

Miroslav Stibůrek | January 12th, 2009 @ 11:01:

Souhlasím, že tich sociálních sítí už je na webu mraky a trh je zdaleka nasycen, spíš přesycen. Ta kombinace s tím vyhledávačem je chytrý tah a to z toho důvodu, že pokud si na to lidé zvyknou, tak se tam potom i zaregistrují a tím začne Yasni ukousávat podíl i od komunitních sití. Myslím si, že to mají docela chytře vymyšlené, navíc ten vyhledávač je skvělý produkt.Pravdepodobne nemate nainstalovany flash player. Stahnete si ho a nainstalujte. Adobe Flash Player